Masz temat na artykuł? Chcesz spróbować swoich sił? Napisz do nas: portal.brzeszczanin@gmail.com Gwarantujemy anonimowość!!

wtorek, 7 sierpnia 2012

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej

    Jak czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, w 2009 roku 8 województw przystąpiło do realizacji wspólnego projektu pn. „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”, mającego na celu wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I Wojny Światowej na ziemiach polskich.
     Jak wynika  z mapy załączonej na stronie Województwa Małopolskiego, szlak ten ominie Gminę Brzesko. 


rys. www.malopolskie.pl

Dlaczego? Czy ktoś znowu czegoś nie dopilnował??

W Brzesku i okolicach znajduje się kilka nekropolii w czasów I Wojny Światowej oraz dwa miejsca, w których usytuowane były lotniska polowe. Przypomnijmy te miejsca:
- Brzesko: cmentarz nr 275 usytuowany w północnej części cmentarza żydowskiego przy ul.Czarnowiejskiej, nr 276 położony przy ul. Czarnowiejskiej, nr 277 w południowej części Parku Goetzów
- Szczepanów: cmentarz nr 273 położony na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie
- Jadowniki: nr 278 położony na cmentarzu parafialnym w Jadownikach
- Sterkowiec: nr 279 położony w lesie na zachód od wsi na terenie dawnej miejscowości o nazwie Dziekanów
- Lotniska polowe: Jasień przy wylocie z Brzeska na zachód oraz w Brzesku przy wyjeździe na 
  Czchów przy drodze 75

     Czy te miejsca nie obligują urzędników do ich upamiętnienia? Na stronie Urzędu Miejskiego w Brzesku w zakładce „Kultura/turystyka” wspomniano jedynie o cmentarzu wojskowym  nr 276. Czytając o Szczepanowie, Sterkowcu czy Jadownikach nie ma nawet słowa o położonych tam kwaterach wojskowych.
    Po raz kolejny zostajemy pomijani przy ważnych projektach wojewódzkich. Jak czytamy na wstępie, projekt ma za zadanie „wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I Wojny Światowej na ziemiach polskich.”

Czy ktoś wreszcie znajdzie winnych zaniedbań w Urzędzie, czy też kolejny raz usłyszymy „nic się nie stało”.

Cały szlak można zobaczyć na broszurze przygotowanej przez Urząd Wojewódzki w Krakowie

Warto też odwiedzić stronę: www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne

DG

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz