Masz temat na artykuł? Chcesz spróbować swoich sił? Napisz do nas: portal.brzeszczanin@gmail.com Gwarantujemy anonimowość!!

piątek, 31 sierpnia 2012

Singultus czyli czkawka


Język łaciński ma w sobie moc, która nazwom najzwyklejszych rzeczy, a nawet prozaicznych przypadłości nadaje brzmienie niczym poezja Horacego lub Wergiliusza. Pomyślałem o czkawce właśnie, kiedy w mediach ogólnopolskich, regionalnych i naszych lokalnych pojawiają się kolejne informacje o problemach budżetowych samorządów. Kłopoty finansowe doganiają i wielkie metropolie typu Kraków i małe gminy wiejskie.

Dlaczego skojarzenie problemów budżetowych z czkawką? Wiadomo, że leczenie się "w internecie" jest równie skuteczne jak różne "zamiawianie uroków". Jednak czasem warto skorzystać z pomocy wujka Google i cioci Wikipedii. W końcu sam Pan prezydent czasem szuka wiedzy u cioci Wiki i to w sprawach ważniejszych niż przyczyny czkawki.

piątek, 17 sierpnia 2012

Koszmar na drogach dojazdowych do Brzeska.

Koszmarem nazwać można to co dzieje się od dzisiaj na drogach prowadzących do Brzeska.  Remont obwodnicy już wcześniej powodował korki po Jodłówkę i Jastew, a teraz jest tylko gorzej. 
Brzesko jest zakorkowane, na ulicach można spotkać rejestracje śląskie, krakowskie i podkarpackie. 
Wylewanie asfaltu na rondzie w piątek nie jest chyba najlepszym pomysłem. Brak wyznaczenia objazdów oraz niepoinformowanie kierowców i mieszkańców o dzisiejszym pracach, to już polska przypadłość. 
Przy Dniach Brzeska czy Dniu Strażaka, w mieście zostało zamkniętych kilka dróg, w związku z czym zmieniona została organizacja ruchu. Kierowcy dowiadują się o tym dojeżdżając do zawieszonego na kobyłce znaku B-1 lub B-2. Logicznie patrząc na sytuację, wjeżdżając w taką drogę powinna wisieć informacja o zamknięciu drogi, żeby najnormalniej tam się nie pchać. Nie zaszkodziłoby też takie informacje powiesić na stronie magistratu dzień lub dwa dni wcześniej.
Na zakończenie - pomysłodawcą dzisiejszych i jutrzejszych prac na rondzie gratulujemy wybrania terminu. Pomyślcie nad ściągnięciem sprzętu i ludzi na niedzielne popołudnie, gdy większość kierowców będzie wracać do domu po weekendzie.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Brzesko wita i zaprasza

"W samym mieście warto zobaczyć budowle i obiekty, które powstały w ostatnim czasie - mówi burmistrz Grzegorz Wawryka. -Polecam obejrzenie nowego rynku, a także centrum bibliotecznego. Godny uwagi jest kościół świętego Jakuba oraz jadownickie wzgórze Bocheniec. W gminie jest wiele przepięknych zabytkowych kościołków, kapliczek."
Te słowa burmistrza Wawryki można przeczytać na oficjalnej stronie www.brzesko.pl
Burmistrzu kochany, zaproś nas na Plac Kazimierza Wielkiego. Tutaj podczas ostatnich upałów pod dachem sceny można znaleźć było choć trochę cienia.
Usiadłszy jednak na brzegu sceny można spotkać niemiłą niespodziankę. Brzegi sceny wykończone są czerwonym kamieniem, a północno-zachodnia część sceny nadwyrężona biegiem czasu musiała doczekać się remontu. Nie wiem jak wyglądała specyfikacja na remont, w każdym bądź razie miejsce kamienia uzupełniono betonem i pomalowano "czymś". Piszę "czymś", bo nie była to na pewno farba do powierzchni betonowych.


Gratulujemy fachowej roboty i odbioru wykonanych prac.
Brzesko zaprasza!! :)
 

wtorek, 7 sierpnia 2012

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej

    Jak czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, w 2009 roku 8 województw przystąpiło do realizacji wspólnego projektu pn. „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”, mającego na celu wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I Wojny Światowej na ziemiach polskich.
     Jak wynika  z mapy załączonej na stronie Województwa Małopolskiego, szlak ten ominie Gminę Brzesko. 


rys. www.malopolskie.pl

Dlaczego? Czy ktoś znowu czegoś nie dopilnował??

W Brzesku i okolicach znajduje się kilka nekropolii w czasów I Wojny Światowej oraz dwa miejsca, w których usytuowane były lotniska polowe. Przypomnijmy te miejsca:
- Brzesko: cmentarz nr 275 usytuowany w północnej części cmentarza żydowskiego przy ul.Czarnowiejskiej, nr 276 położony przy ul. Czarnowiejskiej, nr 277 w południowej części Parku Goetzów
- Szczepanów: cmentarz nr 273 położony na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie
- Jadowniki: nr 278 położony na cmentarzu parafialnym w Jadownikach
- Sterkowiec: nr 279 położony w lesie na zachód od wsi na terenie dawnej miejscowości o nazwie Dziekanów
- Lotniska polowe: Jasień przy wylocie z Brzeska na zachód oraz w Brzesku przy wyjeździe na 
  Czchów przy drodze 75

     Czy te miejsca nie obligują urzędników do ich upamiętnienia? Na stronie Urzędu Miejskiego w Brzesku w zakładce „Kultura/turystyka” wspomniano jedynie o cmentarzu wojskowym  nr 276. Czytając o Szczepanowie, Sterkowcu czy Jadownikach nie ma nawet słowa o położonych tam kwaterach wojskowych.
    Po raz kolejny zostajemy pomijani przy ważnych projektach wojewódzkich. Jak czytamy na wstępie, projekt ma za zadanie „wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I Wojny Światowej na ziemiach polskich.”

Czy ktoś wreszcie znajdzie winnych zaniedbań w Urzędzie, czy też kolejny raz usłyszymy „nic się nie stało”.

Cały szlak można zobaczyć na broszurze przygotowanej przez Urząd Wojewódzki w Krakowie

Warto też odwiedzić stronę: www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne

DG