Masz temat na artykuł? Chcesz spróbować swoich sił? Napisz do nas: portal.brzeszczanin@gmail.com Gwarantujemy anonimowość!!

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Nowy Przewodniczący Rady Miejskiej

Na XXXI sesji Rady Miejskiej w Brzesku, radni wybrali nowego przewodniczącego. Został nim Tadeusz Pasierb, który uzyskał 12 głosów poparcia na 19 obecnych.
Przed nowym przewodniczącym nie lada wyzwanie. Przyszłość pokaże, czy jest w stanie skierować dyskusję radnych na owocne tory. Jego poprzednik miał tendencje do ucinania niewygodnych dyskusji. Od pewnych tematów nie można jednak uciekać, a starać się o jak najlepsze ich rozwiązanie. Nie po to mamy 21 radnych, by wypowiadało się trzech lub czterech. Kondycja finansowa gminy jest fatalna. Co roku więcej wydajemy niż mamy wpływów do miejskiej kasy. Panie Przewodniczący, przed Panem ciężkie zadanie.
W ostatnich wyborach do Rady Miejskiej Tadeusz Pasierb uzyskał 208 głosów, z czego najwięcej - 110 w okręgu wyborczym nr 2, zlokalizowanym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2. 

piątek, 7 grudnia 2012

Strachy na lachy



Tylko do końca grudnia można złożyć wniosek o zakup mieszkania z 90 procentową bonifikatą. Dlaczego urząd jest taki dobry, że proponuje lokatorom 90% bonifikatę? Oficjalnie z troski o lokatorów. Jednak jak mówi Tyrkiel:
- Na sprzedaży mieszkań (dopłacie do czynszów) gmina zaoszczędzi w ciągu dwóch – trzech lat nawet blisko trzysta tysięcy złotych rocznie. Wzrosną także, o około milion złotych przychody gminy.
Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw mówi jasno, że Zgodnie z zasadą ochrony praw nabytych, proponowana zmiana będzie się odnosić wyłącznie do umów najmu zawieranych po wejściu w życie ustawy. Do wcześniejszych umów będą miały zastosowanie przepisy dotychczas obowiązujące.
Jerzy Tyrkiel twierdzi:
- Po śmierci głównego najemcy umowa najmu automatycznie będzie wygasać i pozostali lokatorzy będą się musieli wyprowadzić. Teraz jest tak, że nawet gdy główny najemca opuszcza lokal, jego rodzina w mieszkaniu zostaje, nawet wtedy gdy nie spełnia wymogów dotyczących dochodów.(...) Nowa umowa podpisywana będzie na rok, potem ewentualnie przedłużana.
Po słowach vice-burmistrza spanikowani lokatorzy ruszyli do wykupu mieszkań.
A według projektu:
- Przewiduje się, że wynajmujący będzie mógł zaoferować zawarcie umowy najmu przedmiotowego mieszkania albo innego lokalu spełniającego wymogi dla lokalu zamiennego, przy czym odmowa zawarcia zaoferowanej przez wynajmującego umowy będzie równoznaczna z koniecznością opróżnienia zajmowanego mieszkania w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania oferty.
Obecnie obowiązujące przepisy będą stosowane, gdy najemca zmarł przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy. Jeżeli natomiast prawo wstąpienia w najem powstało po dniu wejścia w życie projektowanych rozwiązań zastosowanie mają przepisy nowe. Prawo wstąpienia w najem powstaje z chwilą śmierci najemcy.
Poza tym: Wynajmujący będzie zobowiązany przedstawić propozycję umowy najmu w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania oświadczenia woli o zawarcie umowy najmu lokali. Projekt przewiduje zawieranie umów nie krótszych niż rok i nie dłuższych jak 5 lat. Czyli nie będą obowiązywać umowy tylko jednoroczne, ale także dłuższe.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian opisanych w pkt 3 (Wprowadzenie zasady, że podstawowa stawka czynszu w publicznym zasobie mieszkaniowym powinna pokrywać co najmniej koszty związane z utrzymaniem nieruchomości), które z uwagi na specyfikę gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego prowadzonej na podstawie corocznego budżetu winny wejść w życie z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku ogłoszeniu ustawy.
Jeżeli ustawa ma obowiązywać w 2013 roku - jak twierdzi Tyrkiel, musiałaby zostać ogłoszona w tym roku.
Oczywiście wg nowej ustawy uzyskanie przydziału na mieszkanie komunalne będzie dużo trudniejsze, dzięki czemu przydziały Społecznych Komisji Mieszkaniowych będą bardziej racjonalne i czytelne, ale czemu Tyrkiel wprowadza ludzi w błąd?

źródło wypowiedzi: internet
Projekt ww.bip.transport.gov.pl

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Czym Stryków różni się od Brzeska

Stryków to małe miasteczko w województwie łódzkim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Stryków zamieszkaną przez niespełna 12 000 osób.  Samo miasto wg danych z końca 2008 roku liczyło 3535 mieszkańców. Dlaczego mieścinę o ludności równej mniej więcej Mokrzyskom porównuję do 18-tysięcznego Brzeska? Z pozoru nie trzyma się to kupy, ale przyglądnijmy się temu zagadnieniu dokładniej.